Novák: A nőknek és a férfiaknak ugyanolyan lehetőségeket kell teremteni

2016. szeptember 19. 13:11

A világban még nagyon sok helyen a férfiak – csak azért, mert férfiak – többet keresnek, mint a nők. Ez is egy olyan kérdés, amelyben fel kell lépni a nők támogatása mellett – hangsúlyozta az ENSZ által életre hívott, A világ legnagyobb tanórája elnevezésű rendezvényen Novák Katalin családügyi államtitkár.

2016. szeptember 19. 13:11

A nőknek és a férfiaknak ugyanolyan lehetőségeket kell teremteni – hangsúlyozta Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára hétfőn Budapesten, A világ legnagyobb tanórája elnevezésű, az ENSZ által életre hívott kezdeményezéshez csatlakozó rendezvényen. Az idei tanóra fő témája a nemek közötti egyenlőség.

Novák Katalin a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban arról beszélt, a férfiak és nők közötti különbségek nem jelentik azt, hogy ne lennének egyenlő jogaik. Ugyanakkor – mint mondta – a világban még nagyon sok helyen a férfiak – csak azért, mert férfiak – többet keresnek, mint a nők. Ez is egy olyan kérdés, amelyben fel kell lépni a nők támogatása mellett – jegyezte meg.

Sipos Imre, a tárca köznevelésért felelős helyettes államtitkára hat osztály diákjainak tartott beszédében kiemelte: a tanórákon a fiúk és a lányok egyenlőségét, egymás segítését meg tudják tanulni a gyerekek.

Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa azt hangsúlyozta, sokat kell tenni azért, hogy az iskola minden gyerek után „kinyúljon, senkit se engedjen kívül a falakon”. Az iskolai erőszak kapcsán szólt arról, hogy a vizsgálatok szerint a fiúk erőszakosabbak, mint a lányok, ugyanakkor a lányok „ügyesebbek” a kiközösítésben. Ezek miatt az iskolákban sokat kell beszélni arról, hogy van-e valaki, aki rosszul érzi magát, mert a társai bántják – hangsúlyozta Aáry-Tamás Lajos.

Tausz Katalin, az UNICEF gyermekjogi igazgatója elmondta, a nemek közötti egyenlőség tekintetében Magyarországon sokkal jobb a helyzet, mint a világ számos országában. Az UNICEF harcol minden olyan gyakorlat ellen, amely veszélyezteti a lányok fizikai, szellemi, pszichés egészségét. Továbbá azért, hogy a nők háztartási munkája kapjon elismerést – mondta, hozzátéve, hogy az a család működése szempontjából ugyanolyan fontossággal bír, mint a munkahelyen végzett munka.

Pásztor Attila intézményvezető elmondta, A világ legnagyobb tanórája egy globális oktatási projekt, amelyhez számos ország, köztük Magyarország is csatlakozott. A világ minden részén ezen a héten tetszőlegesen napon rendezik meg iskolákban ezt a tanórát, így megalkotva a legnagyobb tanórát. Az ENSZ által „azonosított” 17 globális célt szeretnék megismertetni világszerte, elsősorban a gyermekekkel. Az idei tanóra fő témája az ötödik cél: a nemek közötti egyenlőség – közölte.

Pásztor Attila elmondta: a két nem közötti különbségtétel történetileg különféle okokból alakult ki, és valamilyen formában és mértékben máig fennmaradt. A modern társadalmakban az oktatás területén ez a fajta egyenlőtlenség már kevésbé jelentkezik, Magyarországon a helyzet megnyugtató.

Matolcsy Miklós, a kezdeményezés magyarországi szervezését bonyolító PontVelem Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy Magyarországon tavaly 2030 osztály vett részt a 2030-ig kitűzött globális célokért megtartott tanórán.

Idén a tanórát szeptember 19. és 23. között tartják az általános iskolákban. Hétfő reggelig több mint 1500 osztály jelentkezett Magyarországról A világ legnagyobb tanórájára. Közölte, tavaly 160 országból mintegy 4 millió gyereket ért el a program.

(MTI)

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szerintem
2016. szeptember 19. 19:27
"Az UNICEF harcol minden olyan gyakorlat ellen, amely veszélyezteti a lányok fizikai, szellemi, pszichés egészségét." . Ez biztos hogy nem az egyenjogúságot szolgálja, ha csak az egyik nemre figyelünk oda. Egész egyszerűen az egyenjogúságot támadja, aki azt hangoztatja, hogy csak az egyik nem - jelen esetben a lányok - fizikai, szellemi, pszichés egészsge a fontos, a másik nem - a fiók - egészsége pedig nem érdemel figyelmet az UNICEF szerint.
bunko_jobbos
2016. szeptember 19. 18:15
Óriási fassáááááááááááááááááááág!!!!!! Nagyon sajnálom, hogy a Fidesz nőügyi valakije is ilyen sötét. Nem az LMP-é meg a DK-é, hanem a Fideszé!!! A természet úgy adta, hogy a férfiak hozzák haza a vadat, a nők meg szülnek. A probléma a következő: ki a f*szom mondta, hogy a cégnél könyvelés, titkárnőködés,HR-ezés, ügyvezetés(!) többet ér, mint egy ÚJ EMBER előállítása??? Ezt a bődületes baromságot kellene kiverni az emberek fejéből! Ha a nőnek van 3 gyereke, akkor nem ő dolgozik, hanem HELYETTE 3 másik! A hasonlat kb. az, mintha mindenki ki lenne akadva, hogy az egyetemi matematikaprofesszorok milyen kevés pénzt keresnek utcasepréssel, mert lassabban dolgoznak, mint a trógerek, és a zászlójára tűzné egy mozgalom, hogy: Előre az egyenlő bérekért! És közben meg senki sem kérdezné meg, hogy -Csókolom, ezek a tudósok miért nem egyetemen tanítanak???? Akkor nem kéne harcolni a jogaikért.
Senior
2016. szeptember 19. 14:43
Ez a Novák az Előd utódja?
gabor7th
2016. szeptember 19. 13:55
Akkor ugye ez azt jelenti, hogy nem lesznek kötelező kvóták a nők részére? "A világban még nagyon sok helyen a férfiak – csak azért, mert férfiak – többet keresnek, mint a nők" Ezzel kapcsolatban azt olvastam, hogy nagy ferdítés van itt, mert a férfiak túlóráját is beleszámítják és így szummázzák a dolgot. Ha a nők pont olyan teljesítményt nyújtanak kevesebb pénzért akkor a kapitalista világban inkább több nőt foglalkoztatnának mert miért is adna több bért ugyanazért a munkáért a vállalkozó.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!