Jöhet a kilencosztályos általános iskola

2017. március 03. 21:31

Balog Zoltán egy pénteki szakmai konferencián jelentette be, hogy a kormány lényegében döntött arról: elindulnak a kilencosztályos általános iskola irányába, ami egyfajta előiskolát jelentene. Ugyanakkor arról még viták vannak, hogy a négyéves óvoda, az ötéves alsó tagozat vagy 3+3+3 éves általános iskola lenne-e a jó megoldás.

2017. március 03. 21:31

A pedagógiai szakszolgálatok megerősítése a köznevelési rendszer sikerének egyik kulcsa – hangsúlyozta az emberi erőforrások minisztere pénteken Székesfehérváron, A pedagógiai szakszolgálatok hete című rendezvénysorozat nyitókonferenciáján. Balog Zoltán kiemelte, hogy az erősödő pedagógiai szakszolgálat fontos része a köznevelési rendszernek. Azoknak a családoknak segít, ahol a gyermek valamilyen hátránnyal indul az életben – tette hozzá.

A miniszter közölte: tárcája ezen a területen tovább kívánja erősíteni a köznevelési rendszert, ezért az idei központi költségvetésben 3,8 milliárd forint van arra, hogy 800 új gyógypedagógust és pedagógiai szakszolgálatban dolgozó embert tudjanak foglakoztatni. Balog Zoltán óriási dolognak és fontos előrelépésnek nevezte mindezt, de egyúttal jelezte is, hogy a folyamatnak nincs vége.

A miniszter szerint a családoknak tudnia kell arról, hogy ha a gyermeküknek nehézségei vannak a közösségi léttel, a tanulással vagy saját magukkal, akkor a segítség az első pillanattól rendelkezésre áll. Szerinte a feladat adott: az érintett gyerekeket lehetőséghez kell juttatni, és folyamatosan kísérni kell őket.

Balog Zoltán beszélt arról is, hogy a „gyermekút” tekintetében mindig az átmenet a legnehezebb, vagyis bölcsődéből óvodába, óvodából iskolába, vagy általános iskolából a következő szintre kerülni. Ott sok „képesség elveszik”, ezért a legutóbbi kormányülésen fontos szakmai döntés született arról, hogy elindulnak a kilencosztályos általános iskola irányába, ami „egyfajta preschool-t (előiskola) jelent”, mert a szakmai viták ebbe az irányba mutatnak - közölte.

Hangsúlyozta, hogy a bevezetését komoly társadalmi vita fogja megelőzni, miközben a szükségességéről egyre inkább szakmai konszenzus van. A tervek között speciális tanulmányi program van, de arról még viták zajlanak, hogy négyéves óvoda, ötéves alsó tagozat vagy 3+3+3 éves általános iskola lenne-e a jó megoldás – tette hozzá.

Balog Zoltán beszélt arról is, hogy a gyógypedagógusokat a pedagógusi életpálya előnyeiben szeretnék részesíteni, ezért a Kleblsberg-ösztöndíj programot rájuk is kiterjesztik, így a gyógypedagógia szakon tanulók már az első félévtől akár nettó 75 ezer forintot is kaphatnak.

A miniszter elmondta, az új Nemzeti alaptanterv különösen figyelni fog arra, hogy a köznevelés egésze ne a mennyi, hanem a mit, hogyan és kinek tanítsunk kérdésére adjon válaszokat. Bejelentette, hogy a következő napokban a NAT új szemléletének megvalósítására miniszteri biztosnak fogja felkérni Csépe Valéria akadémikust. (MTI)

Összesen 125 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
A teremburáját
2017. március 04. 17:05
Kérdés, hogy min akarnak javítani? Véleményem szerint írás-olvasás-számolás-szövegértés megtanítására bőven elég három év. DE akkor csak azzal foglalkozzanak, azt gyakorolják. Semmi földrajz, történelem, természetismeret, viszont testnevelés, rajz, kézimunka, ének igen! No meg egy idegen nyelv. A következő 6 év kitöltése tartalommal már problémásabb. De semmittevő zéró évfolyamra semmi szükség.
realista
2017. március 04. 15:37
Az oktatás évtizedek óta szabad préda, minden dilettáns a megreformálására törekszik, rajta kísérletezik, és az eredmény egyre siralmasabb. A valaha világhírű oktatási rendszerünket mára sikerült teljesen lezülleszteni. Pedig csak a focira használt régi aranyszabályt kellett volna betartani - "győztes csapaton ne változtass". Figyelembe kéne venni azt is, hogy az oktatást nem lehet a piac pillanatnyi igényei szerint változtatgatni, mert lehet hogy mire a diák elvégzi az adott iskolát, már megint másra lenne igény. A nyelvvizsga erőltetése is melléfogás, egyértelműen a multik kiszolgálása a célja. Mindenkire rá kellene bízni, hogy milyen, és hány nyelvet akar megtanulni, vagy egyáltalán akar-e nyelvet tanulni. El tudják dönteni, ha szükség van rá megtanulják. Az alapvető idegen szavakat (pl. ami a számítógéphez szükséges) már a kisgyerekek is tudják. Inkább a szakmaiság erősítésére lenne szükség.
Bihari Hunor
2017. március 04. 12:58
* Valaki a blogban felvetette a 10. osztályt is. Hosszú távon ez is elképzelhető, mert így 16 éves korig egységes iskolázás lehetne, - nem kallódnának a kátrányos helyzetűek. Egy lépésben azonban ez nem megy. A kilencosztály is nagy előrelépés a Horthy-féle nyolcosztályos alapképzéshez képest, amit eddig sem a kommunista, sem a Hungaro-Hiller fémjelezte SZDSZ-MSZP oktatáspolitika nem tudott meghaladni. *
zolka50.50
2017. március 04. 12:05
Eltúlzottnak érzem ezt a vitát. Vannak gyerekek, akiknek a nyolc év elegendő, és vannak, akiknek kevés. Ez utóbbiak számára volt lehetőség az évismétlésre, amit Magyarérszágon általában szégyennek tartanak, pedig nem az. Amióta a ballibsik tilalmakat vezettek be ezen a téren, azóta látható romlás az eredményeken.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!