Rendkívüli!

Békemenet after: közönségtalálkozó Bayer Zsolttal, Mráz Ágoston Sámuellel és Horváth Józseffel szombaton 18 órától

Varga: A duális szakképzés a gazdasági fejlődés feltétele

2017. november 13. 11:56

A duális szakképzés kialakítása elengedhetetlen feltétele a magyar gazdaság hosszú távú sikeres fejlődésének – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

2017. november 13. 11:56

A piaci igényeket figyelembe vevő duális szakképzés kialakítása elengedhetetlen feltétele a magyar gazdaság hosszú távú sikeres fejlődésének – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfőn a 2017. évi WordSkills verseny magyar résztvevőit köszöntő budapesti rendezvényen.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány folytatja a szakképzés korábban megkezdett átalakítását, tartalmi megújítását, és kiemelt figyelmet fordít a felnőttképzésre. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a növekedés hosszú távú fenntartásához elengedhetetlen a gazdaság és a tudás összekapcsolása.

Az október 15-18. között Abu-Dzabiban megrendezett WorldSkills-en 19 versenyszámban 20 magyar versenyző indult, a magyar fiatal szakmunkások egy bronzéremet és 9 kiválósági érmet szereztek. Varga Mihály szerint a magyar csapat sikeres szereplése a WordSkills versenyen a magyar gazdaság, a hazai szakképzés jó hírét vitte a világba. Az ünnepségen  a nemzetgazdasági miniszter kitért arra, hogy Magyarország az elmúlt években figyelemre méltó gazdasági eredményeket ért el, a világ vezető vállalatai bővítik magyarországi termelésüket, és ide hozzák fejlesztési központjaikat. Visszajelzések szerint Magyarországon azért érdemes befektetni, mert földrajzi elhelyezkedése kedvező, jó az infrastruktúra és a munkavállalók kreatívak – tette hozzá Varga Mihály.

Parragh László a magyar csapat szereplését értékelve elmondta, a versenyzők eredményei egészséges gazdasági szerkezetet jeleznek, mert a jövőt képviselő szakmákban, illetve a hagyományos területeken egyaránt sikereket arattak. Az MKIK elnöke  szólt arról, hogy a magyar közgondolkodásban egyre elfogadottabb a duális szakképzés, ugyanakkor szerinte a középfokú szakképzés és a felsőoktatás között lévő merev korlátokat le kell bontani, és a felnőtt szakképzést is a piaci keresletnek megfelelően kell kialakítani.

(MTI)

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gonterl
2017. november 13. 19:49
Én a duálisan képzett munkásokat a valamikori betanított munkásnak tartom. Az igazi szakmunkás nem csak a mai eszközöket, hanem a régieket is ismeri, adott esetben azokat meg is tudja javítani.
Senior
2017. november 13. 16:32
Nincs ebben semmi nóvum, évközi, nyári szakmai gyakorlat régen is volt, én spec. Mátyásföldre az EMG-be jártam. A mostani azért duális, mert a tudatos, szakmát és nyelvismeretet is elsajátító, bevállalós húz a francba, a másik fele jobb híján marad.
Kup Lung
2017. november 13. 13:20
Általánosan nem igazán jó vonal ez a duális képzés . Mert a mai világ éppen arról szól hogy legyen egy erős alap logikai képesség és tudás amiből váltani lehet ha bedőlnek a gazdaság bizonyos lábai (akár az autóipar is bedőlhet ). ---- Nálunk azonban azért van helye jelenleg mégis mert a (felső) oktatásban egyszerűen nincs ipari gyakorlatot ismerő oktató . Plusz vállalati együttműködést , kultúrát szintén nem tanítanak . Ez van .Ezért itthon kell ez jelenleg . ---- De ! Az oktatási intézményekben sürgősen pótolni kéne ezt a hiányt . Nem szabad teljesen áttolni ezen gyakorlati alapozásokat az ipari szereplőkhöz .
Bástyaelvtárs
2017. november 13. 12:57
a gazdasági fejlődés előfeltétele nem az, h szakmunkásokat képzünk kurva magas színvonalon, hanem az, h a felsőoktatásba és a kutatás fejlesztésbe ömlesztenétek a milliárdokat. Hogy ne alacsony hozzáadott értékű összeszerelő üzemek adják az exportot hanem a tudásintenzív ágazatok, a szolgáltatószektorból. Az jelentene magas bérszínvonalat és termelékenységet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!