Megfelelő körülmények a tanuláshoz – 1. rész
A tanulási eredményeket nagyban befolyásolják a külső körülmények, ezért erre nagy figyelmet kell fordítani.
- Rendszeresen szellőztessünk, de tanulás előtt mindenképpen, mert megfelelő mennyiségű oxigén kell az agy jó működéséhez.
- Sem teli gyomorral, sem éhesen nem lehet tanulni. Ezt tudassuk gyermekünkkel is. Nagyon fontos, hogy eleget igyon gyermekünk: napi 1-1,5 liter víz, leves, vagy egyéb folyadék.
- Fáradtan, álmosan, vagy betegen nehezebben megy a tanulás - leginkább sehogy. A gyermekét jól ismerő szülő tudja, hogy mikor van az a pont, amikor hasznosabb pihenőt tartani, mint erőltetni a tanulást. A pihenő lehet (főleg 1, 2. osztályosoknál) még egy kis délutáni alvás, vagy egy kis séta a friss levegőn, esetleg valami sportos játék. A kikapcsolódás után gyorsabban és hatékonyabban fog tudni tanulni gyermekünk.
Tanulási körülmények
- Nyugalom. Nem kell feltétlenül teljesen csendnek lennie, ez attól függ, hogy gyermekünk néhány hónapos korában mihez volt hozzászoktatva: halk zene, tv hangja a másik szobából, beszéd, stb. Minden számára szokatlan körülmény, vagy helyzet még könnyen eltereli a figyelmét a feladatáról.
- Érdemes a tanulás megkezdése előtt minden felszerelést kikészíteni, hogy semmi ne maradjon figyelmen kívül és ne kelljen tanulás közben felugrálni.
- A házi feladat elkészítése előtt a gyermek íróeszközét hozza megfelelő állapotba, azaz szükség esetén gyermekünk hegyezze ki ceruzáit, takarítsa le radírját, stb.
- Tanulás előtt mindig érdemes pisilni és kezet mosni, esetleg vizet inni.
- Lehetőleg minden nap ugyanabban az időben üljön le tanulni.
Folytatjuk!