Több ügyben is beperelte Magyarországot az Európai Bizottság

2022. július 15. 13:27

Brüsszel a benzinárstop, a gabonakiviteli tilalom, a Klubrádió és a gyermekvédelmi törvény miatt indított eljárást.

2022. július 15. 13:27
null

Számos, Magyarországot érintő kötelezettségszegési eljárás kapcsán hozott döntést az Európai Bizottság. Az ügyek egy része a bíróságon folytatódik, a kettős üzemanyag-árak és a gabonakiviteli tilalom miatt pedig megkezdődik a jogsértési eljárás – számolt be pénteki cikkében a HVG.

A portálon azt írják: a gyermekvédelmi törvény módosításai miatt, a „melegeket a pedofilokkal összemosó részek” kapcsán tavaly megindított eljárás során nem sikerült a Bizottság számára elfogadható magyarázatokat adni a magyar hatóságoknak, ezért a brüsszeli testület pert indított az Európai Bíróságon.

A Klubrádió frekvenciáról való megfosztása kapcsán is az uniós bíróságon kell számot adnia Magyarországnak

– olvasható a cikkben.

„A törvény sérti a belső piaci szabályokat”

A lap kiemeli: a Bizottság úgy határozott, hogy az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot egy, „a szexuális irányultság és a nemi identitás alapján hátrányos megkülönböztetést alkalmazó magyar jogszabály miatt”. A Bizottság álláspontja szerint a törvény sérti a belső piaci szabályokat, az egyének (különösen az LMBTIQ-személyek) alapvető jogait, valamint – ezen alapvető jogok tekintetében – az uniós alapértékeket. A magyar törvény kiemelten foglalkozik – a megfogalmazás szerint – „a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását vagy a homoszexualitást” népszerűsítő vagy megjelenítő tartalmakkal, és

a 18 éven aluliak számára megtiltja, illetve korlátozza az ilyen tartalmakhoz való hozzáférést.

A magyar hatóságok nem adtak kellőképpen megnyugtató választ a Bizottság esélyegyenlőséggel és az alapvető jogok védelmével kapcsolatos aggályaira, és nem vállaltak semmilyen kötelezettséget az összeférhetetlenség orvoslására. A Bizottság leszögezi, hogy a gyermekek védelme elsődleges fontossággal bír az EU és tagállamai számára. A magyar törvény azonban olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyek nem indokolhatók ezen alapvető érdek előmozdításával, vagy pedig aránytalanok a kitűzött cél eléréséhez.

„Magyarország megsértette az uniós jogot”

A cikk szerint a Klubrádió frekvenciája kapcsán adott magyar válaszok nem oszlatták el azokat az aggályokat, hogy a magyar Médiatanács erősen megkérdőjelezhető indokokra hivatkozva elutasította a Klubrádió rádióspektrum-használatra vonatkozó kérelmét. A Bizottság álláspontja szerint Magyarország megsértette az uniós jogot azzal, hogy

a Klubrádió rádióspektrum-használati jogainak megújítása kapcsán aránytalan és átláthatatlan feltételeket támasztott.

A Bizottság felszólítja Magyarországot, hogy tegyen eleget az ivóvíz-irányelvben előírt követelményeknek. Az irányelv értelmében a tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy az emberi fogyasztásra szánt víz egészséges és tiszta legyen.

A Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozását követő átmeneti mentességi időszak lejárta után a Bizottság vizsgálatot folytatott le, amely kimutatta, hogy Magyarországon 66 ivóvíz-ellátási körzet nem felel meg az ivóvízről szóló irányelvnek. Emiatt egy eljárás indult hat évvel ezelőtt, mindezek ellenére 13 ivóvíz-ellátási körzet az arzén és a bór tekintetében továbbra sem felel meg az ivóvízről szóló irányelvnek.

Jogsértési eljárás indul

A Bizottság ezért úgy határozott, hogy indokolással ellátott véleményt intéz Magyarországhoz, vagyis megindítja a jogsértési eljárást. Szintén kötelezettségszegési eljárást indult Magyarország ellen a belső piaci szabályokkal ellentétes intézkedések bevezetése miatt. Az ok, hogy

Magyarország eltérő üzemanyagárakat szab meg a külföldi rendszámmal, illetve a magyar rendszámmal rendelkező járműveknek.

A Bizottság felszólítja a magyar hatóságokat, hogy tartsák be az áruk és szolgáltatások – köztük a közlekedési szolgáltatások – szabad mozgására, a letelepedés szabadságára, a polgárok és a munkavállalók szabad mozgására, a megkülönböztetésmentesség elvére, valamint az egységes piac átláthatóságáról szóló irányelv szerinti értesítési szabályokra vonatkozó uniós jogi rendelkezéseket.

Két hónapos határidő

Úgy vélik, hogy az egyoldalú nemzeti szintű lépések és a megkülönböztető bánásmód alkalmazása ellentétes az egységes piacon belüli szabad mozgás elvével, és nem jelenthet megoldást, és kötelezettségszegési eljárást indult a gabonaexportra vonatkozóan bevezetett előzetes bejelentési rendszer miatt. A Bizottság álláspontja szerint

az intézkedés összeegyeztethetetlen a közös piacszervezésre vonatkozó uniós szabályokkal,

illetve a kivitelre vonatkozó közös szabályokkal.  A Bizottság érvelése szerint a magyar intézkedés nem indokolható az uniós szinten elérendő különleges gazdasági célkitűzések nemzeti szintű követésével, és egyébként jelenleg semmi nem teszi szükségessé az EU-n belüli gabonaellátás biztonságát célzó beavatkozást. A hivatalos felszólításokra a magyar kormány két hónapos válaszadási határidőt kapott.

Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay

Összesen 482 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MadoxHUN
2022. július 16. 19:38
Miért nem írnak ki máe végre népszavazást, a HUXIT-ra? Kíváncsi lennék az eredményére!
Varga László és akkor mi a picsa van
2022. július 16. 12:59
Éppen időszerű kérnünk Brüsszelben a HUXIT Tárgyaló Bizottság felállítását. Szerintem azonnal összefosnák magukat.
NZoltán
2022. július 16. 12:33
Aki mást várt a "magasságos nyugattól" és annak csúcs szervétől az EU-tól, az minden mesét elhisz, nem csak a télapó létezését. A részben felvásárolt és részben beidomított ügynökeik, mindenféle mesével beterelték szerencsétlen hiszékeny honfitársainkat, azonnal amint leráztuk a Szovjeteket, becsábítottak ebbe az új Unióba. Vödörből csöbörbe, pedig voltak akik figyelmeztettek ! Most pedig "törököt fogtunk és nem enged", hála a még több ügynöküknek és a kiépített gazdasági csapdának. Pedig, ha meg szerzetnénk maradni mint nemzet és ország, akkor száz szónak is egy a vége - KI KELL LÉPNI AZ EU-ból! A hiszékenységünk és butaságunk árát drágán kell majd megfizetnünk, de csak ez által válthatjuk meg a megmaradásunk árát.
Mátyás01
2022. július 16. 11:03
Azzal, hogy a külföldieknek piaci áron adjuk az üzemanyagot - amit egyrészt megszoktak mert mindenhol az van, másrészt a kormányaik akiket ők szavaztak a hatalomba, embargó alá vették az orosz olajat - mégis milyen szabad mozgásukban akadályozzuk őket? A leírtak közül egyedül a vízminőség javításával tudok egyetérteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!