Európai fogyatékossági kártyát vezetnek be 2023-ra

2021. március 03. 15:53

Az Európai Bizottság kedden a fogyatékossággal élő uniós polgárok esélyegyelőségét előmozdító stratégiát fogadott el.

2021. március 03. 15:53
null

Helena Dalli, az Európai Bizottság esélyegyenlőségért felelős tagja sajtótájékoztatót tartott a fogyatékkal élő személyek jogaival kapcsolatos, 2030-ig szóló uniós fogyatékosságügyi stratégiáról sajtótájékoztatót szerdán. A tízéves időtartamú terv keretében a brüsszeli testület

2023 végéig egy EU-szerte érvényes fogyatékossági kártyát kíván bevezettetni,

amely megkönnyítené a fogyatékossági státusz uniós tagállamok közötti kölcsönös elismerését, ezáltal is segítve az érintettek mozgáshoz való jogának gyakorlását. A bizottság iránymutatást dolgoz ki továbbá, a fogyatékossággal élők önálló életvitelének elősegítésre, valamint az őket megillető szociális támogatások javítását célzó kezdeményezést indít.

A stratégia ezenkívül az esélyegyenlőséget, diszkriminációmentességét kíván biztosítani az igazságszolgáltatáshoz, az oktatáshoz, a kultúrához, a sporthoz és a turizmushoz, illetve az egészségügyhöz való hozzáférés tekintetében.    

Uniós adatok szerint az unióban megközelítőleg 87 millió a fogyatékossággal élők száma.

Vera Jourová értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos a stratégiát bemutató bizottsági sajtótájékoztatón arra is felhívta a figyelmet, hogy a fogyatékossággal élőket a koronavírus-járvány egészségügyi és társadalmi szempontból is a legsúlyosabban érinti.  

„Törekednünk kell arra, hogy életminőségük javuljon, és hogy jogaikat teljes mértékben biztosítsuk” – hangsúlyozta. A bizottság szerint stratégia megvalósításához, határozott elkötelezettségre, szoros együttműködésre van szükség uniós tagországokkal, valamint az egységes szemlélet érvényesítésére. A végrehajtás támogatása céljából, a testület , a jó gyakorlatok cseréjét elősegítő fogyatékosságügyi platformot hoz létre. 

(MTI)

Fotó: MTI/EPA/Pool/Olivier Hoslet

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
az ember
2021. március 03. 20:13
Újabb bürokratikus baromság. Mindenesetre ebből is üzletet csináltak, jó megélhetési lehetőség néhány embernek. Érvelni meg nem lehet ellene, mert egyből rád sütik, hogy a fogyatékosok ellen beszélsz.
az ember
2021. március 03. 20:13
Újabb bürokratikus baromság. Mindenesetre ebből is üzletet csináltak, jó megélhetési lehetőség néhány embernek. Érvelni meg nem lehet ellene, mert egyből rád sütik, hogy a fogyatékosok ellen beszélsz.
józan paraszti ész
2021. március 03. 19:09
Ezek a jogot összetévesztik a lehetőséggel! Nem tudok olyan jogszabályról ami bárhol tiltaná a fogyatékosok szabad mozgáshoz való jogát. Először a szellemi fogyatékosokat kellene megtanítani beszélni, a szavak értelmére és utána engedni őket "stratégiát alkotni".
józan paraszti ész
2021. március 03. 19:05
"Uniós adatok szerint az unióban megközelítőleg 87 millió a fogyatékossággal élők száma." A szellemi fogyatékosokat miért nem számolják hozzá? Mert akkor sokkal több lenne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!