Lengyel kormányszóvivő az uniós bíróság döntéséről: a zsarolás nem a helyes út

2021. október 27. 18:05

Az EU Bírósága szerdán napi egymillió eurós pénzbüntetést rótt ki Lengyelországra.

2021. október 27. 18:05
null

A Lengyelországgal szemben az Európai Unióban (EU) alkalmazott büntetés és zsarolás nem helyes út – kommentálta szerdán a lengyel kormányszóvivő az EU Bírósága által kirótt pénzbüntetést, hangsúlyozva, hogy a vitás ügyet, a fegyelmi kamarát illetően a varsói kormány már változásokat jelentett be.  

Az EU Bírósága szerdán napi egymillió eurós pénzbüntetést rótt ki Lengyelországra, amiért a kormány, a bíróság rendelkezésével szembemenve, nem függesztette fel a bírói jogsértések kiküszöbölésére a lengyel legfelsőbb bíróságon létrehozott fegyelmi kamarát. A döntésre reagálva Piotr Müller lengyel kormányszóvivő aláhúzta:

az igazságügy szervezése az uniós tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartozik.    

Hozzátette: a fegyelmi kamarát illető változásokat a kormány képviselői is szükségesnek nevezték, viszont a Varsóval szemben alkalmazott „büntetés és zsarolás nem a helyes út”.    

A lengyel igazságügyi miniszterhelyettes, Sebastian Kaleta úgy látta: az EU Bírósága a hatáskörén túllépve döntött, rendelkezésében „teljességgel semmibe veszi a lengyel alaptörvényt” és a lengyel alkotmánybíróság döntéseit. A varsói taláros testület ugyanis október elején kimondta: a nemzeti alkotmány elsőbbséget élvez az uniós joggal szemben azokon a területeken, amelyeken az utóbbinak nincs kizárólagos hatásköre, és az EU-ra átruházott hatáskörök csak az alaptörvénynél alacsonyabb jogszabályokra vonatkoznak. Az igazságügy pedig nem tartozik az uniós alapszerződésekben felsorolt olyan területek közé, amelyekre a hatáskörök átruházása vonatkozik.    

Az EU Bíróságának büntetése

Az EU Bírósága július közepén döntött úgy, hogy a fegyelmi kamara nem egyeztethető össze az uniós joggal, és elrendelte a kamara működésének felfüggesztését is. Az Európai Bizottság később szankciókat helyezett kilátásba, amennyiben Varsó nem hajtja végre az ítéletet.    

A szerdán elrendelt egymillió eurós napi pénzbüntetést addig kell fizetnie a varsói vezetésnek, amíg nem tesz eleget az uniós testület döntésének. A fő lengyel ellenzéki párt, a Polgári Platform képviselői az uniós bírósági döntés nyomán azt követelték, hogy a parlament azonnal tűzze napirendjére a fegyelmi kamara megszüntetését előirányzó törvény tervezetét.    

A  varsói legfelsőbb bíróság elnöke, Malgorzata Manowska már augusztus elején korlátozta a fegyelmi kamara működését az új szabályozás kidolgozásáig. A kamarának a felgyorsítandó igazságügyi reform keretében tervezett feloszlatását később a lengyel kormánypárt elnöke, Jaroslaw Kaczynski kormányfőhelyettes jelentette be, múlt szerdán pedig megerősítette:

a reform tervezete már elkészült.

Ezekről a tervekről beszélt Mateusz Morawiecki miniszterelnök is az Európai Parlamentben elhangzott múlt heti felszólalásában. Aláhúzta egyúttal, hogy kormánya nem az uniós nyomás alatt, hanem saját hatáskörében fog cselekedni ez ügyben.

(MTI)

Fotó: Anne-Sophie Nival / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

Összesen 84 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
miksi
2021. október 28. 07:50
Hogy-hogy "bírósági jogsértések"? Hát lehetnek egyáltalán ilyenek? Bizony lehetnek, maga az igazságszolgáltatás, a bíráskodás világszerte kialakult rendszere, a többfokozatúság a példa erre. Meg az, amikor egy-egy súlyos bűncselekmény esetében a "közítélet" nagyon eltér a bíróságitól, amelyre nálunk is számtalan példa volt az utóbbi időben. A bírók emberek, jogvégzettek, bírói esküt tettek, ítélkezési gyakorlatot szereznek, ítélnek, - de nem istenek. Ahogy az orvosok is elkövethetnek "műhibákat", úgy ők is. Az, hogy ők is lehetnek fegyelmi eljárás alanyai, mint bármely más foglalkozást űzők, teljesen természetesnek kellene lennie. Az igazságszolgáltatás, bíráskodás nagyon sokszínű, az angolszász "precedens-jogtól" az afgán tálibok kézlevágási, megkövezési gyakorlatáig, - ahogy az államok, társadalmak is. Még az Európai Bizottságnak sincs joga beleszólni a részletekbe...
pitypang1125
2021. október 28. 06:32
Magyarra lefórdítva, levagytok ti szarrva, egy euro centet sem kaptok.
misi53
2021. október 27. 22:15
Most kéne még egy lapáttal rátenni ! Bevezetjük a halálbüntetést ! 9000es cikkely követkene !!
turáni sólyom
2021. október 27. 21:47
A lengyel kormány helyében, nem fizetném Brüsszelnek a hozzájárulási kvótát, amit minden EU tag fizet évente. Eljátszanék a brüsszeli seggfejekkel..... Előbb-utóbb feladnák!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!