Egy kutatás szerint 57 évesen mennének nyugdíjba a magyar munkavállalók

2021. november 04. 12:26

Kilenc évvel korábban, mint amit valószínűnek tartanak jelenlegi tudásuk szerint.

2021. november 04. 12:26
null

A magyar munkavállalók átlagosan 57 éves korukban szeretnének nyugdíjba vonulni, 9 évvel korábban, mint amit valószínűnek tartanak jelenlegi tudásuk szerint – derül ki a Groupama Biztosító megbízásából készült kutatásból, amelyről az MTI-t csütörtökön tájékoztatták.

 A közleményben kiemelték: bőséges vagy legalább kényelmes életre a 18-65 év közöttiek csupán 13 százaléka számít, míg csaknem 60 százalék azt gondolja, hogy igényeihez képes szűkösen vagy egyáltalán nem lesz elegendő a jövedelme nyugdíjas éveiben. A nyugdíjas élet tervei között nem szerepelnek hatalmas kiadásokat jelentő tételek, a bakancslistás külföldi utazások például nem kerültek be a legfontosabb célok közé – állapította meg a felmérés. A család támogatása, az unokákkal együtt töltött idő, belföldi utazás, egészséges táplálkozás a legfontosabb,

amire költeni szeretnének a magyarok nyugdíjas korukban.    

A válaszokból az is kiderült, hogy az emberek várakozása szerint az állami nyugdíj összege a nyugdíj előtti jövedelmük alig több mint felét (53 százalék) fogja kitenni. Az időskori jövedelem kiegészítését minden negyedik megkérdezett a nyugdíj melletti munkavállalással tervezi. A magyarok 21 százaléka nyugdíjcélú, míg 19 százalékuk egyéb megtakarításból tervezi kiegészíteni állami nyugdíját. A felmérés alapján minden negyedik aktív felnőtt rendelkezik valamilyen nyugdíjcélú megtakarítással, és ezt a takarékosságot átlagosan 34 éves korukban kezdték el.    

A kutatásban részt vevőknél leginkább az anyagi bizonytalanság motiválta a takarékoskodás megkezdését, első helyeken említették például, hogy megtapasztalták a saját környezetükben, hogy milyen kevés az állami nyugdíj, vagy hogy

nem szeretnék majd gyermekeiket terhelni idős korukban.   

 A megkérdezettek negyede lehetségesnek tartja, minden tizedik válaszadó pedig azt nyilatkozta, hogy várhatóan bele is vág a közeljövőben egy nyugdíjmegtakarításba. Még többen vannak azonban azok, akiket valamilyen vonzó ajánlat gondolkoztatna el. A válaszadókat motiválná a szokásos befektetésekhez képest kedvezőbb hozam, és egy olyan lehetőség (57 százalékban), ahol nem kellene minden hónapban fixen befizetni ugyanazt az összeget. A felmérést az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. 2021. októberében készítette. Az 1000 fős válaszadói minta reprezentatív a magyar lakosságra nem, korcsoport, végzettség, lakóhelytípus és régió alapján.

(MTI)

Nyitókép: MTI Fotó: Mónus Márton

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2022. január 21. 19:39
Van aki már 20 évesen.
lvjtn
2021. november 04. 19:01
nem lehetetlen 55 évesen "nyugdíjba" menni, ha az ember aktívan takarékoskodik és befektet, tíz évi jövedelmet félre lehet tenni 30 évnyi munkaviszony alatt igaz, akkor nincs évi két hét luxusnyaralás és új kocsi háromévente, de megoldható. még kábé átlagfizetésből is
békalepcse
2021. november 04. 18:58
Nyugdij... El sem tudom képzelni. Ugyan nem szaggatom szét magamat, de a gyerekeim sokkal lustábbak mint én. Szerintem még nyolcvan évesen is nekem kell majd dolgoznom, ha nekik nem lesz kedvük.
Kriszta67
2021. november 04. 17:23
Én már korábban. Bevezethetnék, hogy akik állítottak maguk helyett járulékfizetőt a rendszerbe, azok 55 évesen mehessenek mint régen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!