Visszavonta az Obamacare-t az amerikai képviselőház

2017. május 05. 07:57

Mivel mintegy húsz republikánus törvényhozó is elutasította a kezdeményezést, ezért bár nagyon szűk különbséggel, de megszavazta az amerikai képviselőház az Obamacare visszavonását. Az ügy most még a szenátus elé kerül, ahol szintén nagy vita várható a kérdésben.

2017. május 05. 07:57

Az amerikai képviselőház elfogadta csütörtökön a Barack Obama volt amerikai elnök nevével fémjelzett Obamacare egészségbiztosítási törvény visszavonását. A képviselők kis többséggel, a végeredmény szerint 217:213 arányban szavazták meg az Obamacare visszavonását. Egyetlen demokrata párti törvényhozó sem szavazott igennel, és húsz republikánus is elutasította a régi törvény visszavonását.

A képviselőházi szavazás után az Obamacare visszavonása a szenátus elé kerül, ahol – elemzők szerint – még nagy vita várható. Ha a szenátorok is igent mondanak, akkor ez utat nyithat a Trumpcare-nek elnevezett, republikánus egészségbiztosítási törvény megtárgyalásához, illetve elfogadásához.

A republikánus képviselők ujjongva, tapsolva és énekelve fogadták a szavazás eredményét, amely - bár mind a Fehér Ház, mind a házelnök azt jósolta, hogy megszavazzák a visszavonást - az utolsó pillanatig kétséges volt. Maga Donald Trump amerikai elnök egész héten személyesen egyeztetett republikánus képviselőkkel, hogy meggyőzze őket az Obamacare visszavonásáról.

A szavazás eredményét Donald Trump és Paul Ryan az amerikai képviselőház elnöke nagy győzelmeként értékelik. Donald Trump a választási kampányában végig azt ígérte, hogy visszavonatja az egészségbiztosítási törvényt, és újat terjeszt a kongresszus elé. Ez meg is történt, de az elsőként beterjesztett változatot március 24-én, éppen a szavazás előtt, visszavonták, mert kiderült, hogy nem volt hozzá elegendő republikánus voks.

Az első kudarc után a republikánusok néhány részletben változtattak a javaslatukon. A héten még késhegyig menő vita folyt arról, hogy az új törvényben milyen mértékben támogassa a biztosító az úgynevezett meglévő állapottal rendelkező biztosítottakat. A meglévő állapot a biztosítás megkötésekor már fennálló, olyan súlyos betegségekre vonatkozik, mint például a cukorbaj vagy a rákbetegség. Az Obamacare szerint a biztosítók ilyen esetben sem utasíthatták el a jelentkezőt, kötelezően meg kellett kötni vele a biztosítást. Donald Trumpnak, sok egyeztetés és győzködés után, sikerült megőriznie az Obamacare e vívmányát. 

A csütörtök délutáni voksolás után Paul Ryan házelnök azt hangsúlyozta: „sokan vagyunk, akik hét évig vártunk, hogy leadhassuk ezt a voksot”. Nancy Pelosi, a demokraták képviselőcsoportjának vezetője – fordított Robin Hoodnak minősítve Trump elnököt –, szomorú napnak nevezte a csütörtökit, s arra figyelmeztetett, hogy sok amerikai ezután majd elveszíti az egészségbiztosítását.

A republikánusok reformja azonban csak azokat az amerikaiakat érintené, akik úgynevezett egyéni biztosítást kötnek. Ők vannak kisebbségben. A lakosság többségének egészségbiztosítását ugyanis a munkaadója támogatja.

A voksolás után – amelyet Trump elnök a Fehér Házból figyelt munkatársai társaságában – a vezető republikánus politikusok a Fehér Házba mentek, ahol az elnökkel közös sajtótájékoztatót tartottak. Trump elnök megköszönte a képviselők munkáját, s mindjárt leszögezte, hogy a republikánusok következő nagy győzelme az adóreform elfogadásával várható. A sajtóértekezleten csaknem valamennyi republikánus köszönetet mondott Trump elnöknek a vezetői kvalitásokért.

(MTI)

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Autofocus
2017. május 05. 12:45
Valahol elérhető valamilyen, nem az almát a körtével összevető statisztika arról, hogy a világ "fejlettnek" aposztrofált országai közül melyikben mekkora a 100 dollárnyi munkabérre jutó kötelező (vagy ha önkéntes, akkor jellemző) TB járulék / díj, ehhez képest milyen az EÜ ellátás színvonala, és milyen az általános népegészségügyi helyzet? Szerintem tanulságos lenne. Egy ilyen hírt pedig minden háttérinformáció nélkül beszemlézni teljesen irreleváns, ugyanis a hazai hírfogyasztóknak lövése sincs az Obamacare újdonságairól, a Trumpcare váloztatásairól. (kivéve ugye azt az egyet amit a cikk ismertet) Ennyi erővel a saját programomról is írhattak volna, amely az "Idon'tcare" munkanevet viseli.
abraxas
2017. május 05. 10:41
Nem az volt az utolsó hír egy hónapja az ügyben, hogy Trump elbukott, most már semmi esélye? Úgy néz ki, hogy a hazai média csak az amcsiknak nem szólt erről...
szotyiratöbbpénzt
2017. május 05. 10:26
A Szenátusnak azért lesz ehhez még egy-két szava. A szegényebbek, ill. az alsó közép, vagy a krónikus betegek, még ha Trumpra szavaztak is, ezt biztos nem "lájkolják". Inkább pl. azzal kellett volna foglalkozni, hogy az ACA miatti rosszabb piacot eredményező államokból (megyékből) ne vonuljanak ki a biztosítók.
Csigorin
2017. május 05. 08:52
No ott is van mar husz vakondok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!