Ősbékák élhettek az Antarktiszon

2020. április 27. 17:36

Az új kutatás során előkerült lelet azt mutatja, hogy a Föld legdélebbi kontinense gazdag állat- és növényvilágnak adott otthont, mielőtt a ma ismert fagyos dzsungellé változott.

2020. április 27. 17:36

Először fedeztek fel a kutatók békafosszíliát az Antarktiszon – derült ki egy új tanulmányból. Az eocén korban élő apró, mindössze 4 centiméter hosszú kétéltű közeli rokonságban áll a Chilében honos Calyptocephalellidae család öt fajával. Ezek a „sisakos békák” a fejük formájáról kapták a nevüket. „Teljesen váratlan felfedezés volt a mikroszkóp alatt” – idézte fel Thomas Mörs, a Svéd Természettudományi Múzeum paleontológusa, a Scientific Reports című folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője.

A szakember az Antarktiszi-félsziget csúcsánál lévő Seymour-szigetről származó 40 millió éves fosszíliákat vizsgálva bukkant rá az ősbéka csípő- és koponyacsontjaira. Mörs először a csípőcsontot azonosította és azonnal rájött, hogy az eddig felfedezett első antarktiszi békával van dolga. A lelet azt mutatja, hogy a Föld legdélebbi kontinense erdőknek, folyóknak és tavaknak, valamint gazdag állat- és növényvilágnak adott otthont, mielőtt a ma ismert fagyos dzsungellé változott. „Mindez azt mutatja, hogy egész ökoszisztémák tűnhetnek el a Föld színéről a globális éghajlatváltozás hatására, méghozzá nagyon gyors ütemben” – mondta Mörs. Az Antarktisz egykori éghajlata a mai Chile és Argentína területén fekvő Valdíviai  őserdőéhez hasonlított: a csapadékban gazdag terület átlaghőmérséklete 14 Celsius-fok körül mozog a legmelegebb hónapokban.  

A most azonosított békafaj olyan időszakban élt, amikor már megindult a jegesedés az Antarktisz belső területein. „Figyelembe véve, hogy a geológiai bizonyítékok bizonyos szintű jegesedésről árulkodnak 40 millió évvel ezelőtt, meglepő, hogy az éghajlat még mindig alkalmas volt egy hidegvérű, szárazföldi gerinces számára” – jegyezte meg Mörs. Az Antarktiszon eddig azonosított őskori kétéltűek mind már kihalt családfákba tartoztak. A most azonosított békának azonban számos élő rokona van. A dél-amerikai sisakos békák az Australobatrachia kládhoz tartoznak, amelynek Ausztráliában és Új-Guineában is élnek képviselői. A békák a triász időszakban jelentek meg először, nagyjából 250 millió évvel ezelőtt, megelőzve a dinoszauruszokat. „Az Antarktiszt leszámítva eddig minden kontinensen találtunk békákat. Most pedig már azt is tudjuk, hogy mind a hét földrészen éltek, mígnem azok egyike megfagyott” – mondta Mörs.

(MTI)

 

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2020. április 28. 00:02
Ez újabb bizonyíték arra, hogy a globális felmelegedés nem veszélyezteti az életet a Földön. A felmelegedett sarkköri területek gazdag életnek adhatnak lehetőséget. Az egyenlítő környékén meg kialakulnak a meleget kedvelő életformák. Inkább a szárazság jelenthet akadályt, mint a meleg.
kozmosz
2020. április 27. 23:20
Vakhangyát nem találtak?
matykox
2020. április 27. 19:03
Mi ebben az érdekes? Legfeljebb az, hogy a Mörs nevű "kutató" nem hallott még se Föld tektonikai változásairól, se a mágneses pólusok vándorlásáról, se a precessziós tengely mozgásáról. De az "ember okozta klímaváltozásról" bezzeg ...
még fokozza
2020. április 27. 17:49
"Mindez azt mutatja, hogy egész ökoszisztémák tűnhetnek el a Föld színéről" Vagyis már van rá bizonyíték.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!