L. Simon: Horthynak nem lehet szobra Magyarországon

2014. május 28. 20:14

Horthy Miklósnak nem lehet szobra Magyarországon az 1944-es német megszállást követően játszott szerepe miatt – jelentette ki L. Simon László kormánybiztos szerdán az Országos Széchényi Könyvtár kiállításmegnyitóján. A Fidesz kultúrpolitikusa leszögezte: azzal a korszakkal nem akarnak semmiféle közösséget vállalni.

2014. május 28. 20:14

Horthy Miklósnak nem lehet szobra Magyarországon az 1944-es német megszállást követően játszott szerepe miatt – jelentette ki L. Simon László kormánybiztos szerdán az Eltiporva – A vészkorszak és az Országos Széchényi Könyvtár című kiállítás megnyitóján, Budapesten.

 
A Fidesz kultúrpolitikusa leszögezte: azzal a korszakkal nem akarnak semmiféle közösséget vállalni. L. Simon László ugyanakkor kiemelte azt is, hogy a német megszállást határkőnek tekinti, óriási tragédiának, amely ha nem következik be, talán a magyar történelem, a magyar zsidóság sorsa is másképp alakul. Hozzátette: a magyar zsidóság deportálása nem valósulhatott volna meg magyar közreműködés nélkül.
 
Horthy Miklós kormányzónak 1944. március 19. után volt választása – jelentette ki a képviselő, hozzátéve: a német megszállás után játszott szerepe miatt nem lehet szobra ebben az országban, még akkor sem, ha voltak érdemei a deportálások leállításában.
 
L. Simon László elmondta, hogy azokról is meg kell emlékezni, akik helytálltak a nehéz időkben: példát mutatott például Sárbogárd szolgabírája, aki nem engedte, hogy elvigyék a településről a zsidókat, ezért a nyilasok őt deportálták.
 
A kiállítás megnyitója előtt tartott konferencián Romsics Ignác történész, akadémikus rámutatott rá, hogy a Tanácsköztársaság után fellángoló antiszemitizmust Bethlen István az 1920-as években sikeresen visszaszorította. Az 1930-as években azonban megfordult a trend, részben a belső szociális problémák, részben pedig a hitleri Németország gazdasági és szellemi dominanciája miatt.
 
Az 1930-as évek végén elfogadhatatlan módon megindult a zsidóellenes, diszkriminatív jogalkotás. Ugyanakkor a történész arra is felhívta a figyelmet, hogy 1942-től több más országban már zajlott a holokauszt, Magyarországon azonban a 800 ezres zsidóság létét évekig nem fenyegette közvetlen veszély, az 1944-s német megszállásig úgy tűnt, van esélyük a túlélésre. 
 
1943-ban a Hitlerrel folytatott tárgyalásokon Horthy megvédte Kállay Miklós miniszterelnök politikáját és elutasította a deportálásokat – fűzte hozzá.
 
Romsics Ignác szerint Horthy egyértelműen felelős a vidéki zsidóság deportálásáért, a kormányzó és magyar elit tudta, hogy milyen sorsot szántak a németek a deportáltaknak. 
 
Ugyanakkor Romsics Ignác felvetette, hogy vajon mit tudhatott a társadalom többsége a deportáltak sorsáról, a történész szerint feltehetően nem sokat, hisz jobbára még az áldozatok sem volt tisztában azzal, mi vár rájuk.
   
 
 

Összesen 284 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sándor55
2014. május 29. 17:02
Sok kis mocskos nyilas, hogy veri a nyálát! Ne legyen se Horthy se kádár,se Kun Béla szobor! Kossuth, Széchenyi, és vannak még néhányan akiknek büszkén állíthatnánk szobrot.Az összes Horthy szobor szemétre való ki velük a büdös francba. Újból kellene kezdeni a történelemtanulást itt sokaknak. Sosem gondoltam, hogy ennyire szaporák voltak a nyilaskeresztes nagypapák és nagymamák. Kár, hogy nem a mozdony tolta a babakocsitokat. Büdös újnácik!
neuhistoriker
2014. május 29. 16:11
"Horthynak nem lehet szobra Magyarországon." L. Simonnak sem.
Tervuren Dog
2014. május 29. 15:54
L simon ezt te nem tudhatod
Ellensúly
2014. május 29. 15:01
A Hitlernél jóval több embert lemészárló Sztálinnal barátkozó Churchillnek bezzeg lehet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!