A The Times szerint Lengyelország és Magyarország átlépett egy határt

2022. február 17. 08:54

A brit lap szerkesztőségi vezércikkében leszögezi: nem kérdés, hogy a két kormányt rá kell szorítani, hogy tartsák tiszteletben a demokratikus normákat.

2022. február 17. 08:54
null

Elutasította az uniós bíróság a jogállamisági konfliktus kapcsán született magyar–lengyel keresetet – számol be a Times.

A magyar és a lengyel kormány által az Európai Bizottság új jogköreivel szemben emelt kifogások elutasításával az Európai Bíróság tovább élezte az EU és a két ország között az úgynevezett közösségi értékek kapcsán kialakult szembenállást, az ítélet értelmében – amit Orbán Viktor miniszterelnök a Brüsszel által vívott „dzsihád” részeként jellemzett –

az EU a két ország GDP-jének mintegy 3–5 százalékát kitevő források befagyasztásáról dönthet – írta weboldalán közölt hírösszefoglalójában a The Times.

A lap hozzátette: az euroszkeptikus és büszkén felvállaltan „illiberális” magyar és lengyel kormány azért támadta meg a jogállamisági mechanizmust, mert az lehetőséget teremthet a Bizottság számára, hogy az egyebek mellett a bírói függetlenség, a migránskvóták és a melegek jogai kapcsán kialakult konfliktusok nyomán uniós forrásokat vonjon meg a két országtól. A The Times idézte Varga Judit igazságügyi miniszter válasznyilatkozatát, melyben kijelentette: az uniós bíróság „politikai ítéletet hozott” a homoszexualitás gyermekek előtti népszerűsítését tiltó magyar gyermekvédelmi törvény, illetve az arról tartandó népszavazás miatt, és

a döntés „élő bizonyítéka annak, hogy Brüsszel visszaél a hatalmával”.

A lap idézte Orbán Viktor szombati évértékelőjében elhangzott kijelentéseit is, a The Times szerint kormányfő az EU által a kelet-közép-európai országok társadalmilag konzervatívabb többsége ellen folytatott kultúrháborúról beszélt, és kijelentette: az EU számára a jogállam „egy eszköz, amellyel magukhoz hasonlóvá gyúrhatnak bennünket (...). Ők most szent háborút vívnak, egy jogállami dzsihádot.” A The Times szerint Orbán Viktor arra is utalt, hogy Magyarország és Lengyelország akár el is hagyhatják az EU-t, és kijelentette: az EU-nak „csak akkor van jövője, ha az egyre növekvő kulturális elidegenedés ellenére is együtt tudunk maradni”.

Emellett a brit lap szerkesztőségi

vezércikkben üdvözölte az uniós jogállamisági mechanizmus jogszerűségét támadó lengyel és magyar beadvány elutasítását kimondó európai bírósági ítéletet,

a lap szerint a két kormány alaptalanul állítja, hogy Brüsszel politikai okokból támadja őket. A The Times idézte Varga Judit igazságügyi minisztert, aki szerint a bírósági politikai ítéletet hozott a homoszexualitással kapcsolatos felvilágosítást tiltó magyar jogszabályról kiírt népszavazás miatt, de a lap szerint a valóság ennél prózaibb, és az új mechanizmus az EU-s pénzek elköltésének jogszerűségét biztosítását szolgálja, mivel a jogállamisági normákat megsértő országok egyben hajlamosak az uniós források szabálytalan felhasználására is. A The Times szerint Lengyelország és Magyarország is átlépte azt a határt, ami a politikai preferenciák és az alapvető szabadságjogok korlátozása között húzódik, és bár az EU Bíróságának ítélete rövid távon akár belpolitikai előnyöket is hozhat Orbán Viktor miniszterelnök számára, nem kérdés, hogy a két kormányt rá kell szorítani, hogy tartsák tiszteletben a demokratikus normákat.

Nyitókép: JOHN THYS / AFP

Összesen 97 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krisztoforo48
2022. február 20. 10:01
A Schengeni határokat lezárni,kivéve Kelet-Európai országok.Norvégiai árukra teljes értékű vámkötelezettség kiszabása,az EU-s árukra jelképes 5%.Befizetések leállítása és vétózni minden döntést az ET-ban.Na ezek után lehet tárgyalni a gazdaságról az ET-ben!
budapesti
2022. február 17. 21:05
A Times minden nap átlép alighanem több vörös vonalat is.
de France
2022. február 17. 14:52
Tipikusan egy olyan guy vagy, akinek ilyen mértékű ellenszenvvel Anglia iránt nem szabadna ott élni. Süt belőled a méreg, mert a dolgok talán nem úgy alakultak ahogy szeretted volna. Tudom, hallom, látom, mennyire tough country ez sokszor a külföldieknek. Vagy akik alacsonyan fizetett, úgynevezett zero contract -os szerződéseken élnek. DE. Ettől még maradhattál volna tárgyilagos. Így amit mondasz nem hiteles. Több olyan dolgot állítasz, amikről teljesen más a tapasztalatom, amiket egyszerűen elutasítok mert nem felelnek meg a valóságnak. Demokráciájuk: példás. Ezért van Johnson nehéz helyzetben mert itt senki nem ússza meg, itt nincs Kesma sajtó ami hallgat a sötét ügyekről. De te talán a Daily Mirrort olvasod. A BBC nézhetetlen? Nem tudom mik a te sztandardjaid, de ez egy 100 éves broadcasting company, a világon a legjobb tévé és rádió. Covid adó? Az meg mi ? KEIR STARMER korrupt ? Ezt meséled a magyaroknak ? Neked tényleg semmi dolgod ebben az országban, jobb ha visszamész oda ahonnan jöttél 17 éve.
Areményhal
2022. február 17. 12:11
Kilépnek az eu ból aztán aggodnak érte, kretén banda.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!