Tehetségek Magyarországa

2016. november 14. 14:06

A Tehetségek Magyarországa programra 6,5 milliárd forint uniós forrás jut 2020-ig – mondta az emberi erőforrások minisztere a program szombati nyitórendezvényén. A kormány célja, hogy a tehetségek érezzék: számíthatnak a kormány segítségére és az e téren már kialakult „jó gyakorlatot” terjessze – tette hozzá a család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár.

2016. november 14. 14:06

Balog Zoltán köszöntőjében úgy fogalmazott, a tehetségek megtalálása, gondozása nemzetstratégiai ügy, hiszen ezzel a jövőjébe fektet az ország. A miniszter kiemelte, hogy a tehetséges fiatalok felkutatása, megtartása, gondozása komoly feladat, ehhez szükséges, de nem elég egy kormánydöntés és a források hozzárendelése.

A tehetséggondozás egy szakma, az e területen segítő szakemberek munkája nélkülözhetetlen, hiszen nélkülük a program nem érné el a megfelelő célcsoportot –fogalmazott. A tehetség mint emberi erőforrás Magyarország egyetlen esélye a 21. században, hiszen az ország nem bővelkedik ásványkincsekben, nyersanyagokban, és ahhoz, hogy megszólítsuk a tehetségeket, együttműködő szakmai partnerek kellenek – mutatott rá Balog Zoltán.

A miniszter kiemelte, a magyar tehetségprogramok eddig 350 ezer fiatalt értek el, és 333 ezren döntöttek úgy tavaly, hogy személyi jövedelemadójuk egy százalékát felajánlják a nemzeti tehetségprogramra, ami 2,8 milliárd forintot jelent. Ismertetése szerint 2009-2016 között 280 felhívás keretében 8850 program valósult meg, a megítélt támogatások összege pedig ebben az időszakban 12 milliárd forint volt.

Novák Katalin család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár közölte: a Tehetségek Magyarországa program a magyar fiataloknak és fiatalokról szól, a kormány célja, hogy a tehetségek érezzék, számíthatnak a kormány segítségére. Közlése szerint a most meghirdetett program több elemből áll: fontos része a tehetségazonosítás, az egységes hozzáférés biztosítása, az egyéni ösztöndíjak rendszere, a mentor/tutor-hálózat kialakítása, az életpálya-követés és a tehetséges fiatalok családjainak támogatása. A kormány célja az is, hogy a tehetséggondozás területén már kialakult „jó gyakorlatot” erősítse, szélesítse, fejlessze – hangsúlyozta Novák Katalin.

Mindenki zseni

Az államtitkár beszéde után elvegyült a rendezvényen résztvevő gyerekek között.

„Mindenki egy zseni. De ha egy halat az alapján ítélsz meg, hogy milyenek a képességei a fára mászáshoz, abban a hitben élheti le az egész életét, hogy hülye.” – fogalmazott a Tehetségek Magyarországa programmal összefüggésben a család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár. Az Emmi államtitkára kijelentette: egy tehetséges gyereknek nem szabad elengedni a kezét. Egyaránt fontos a családi környezet és az állam támogatása is.

Az eseményre ellátogató fiatalok szinte bármilyen hangszert kipróbálhattak, ismerkedhettek a rajzfilmekben hallható hangeffektek elkészítésével, de a nyelvi játékok, táblás játékok, a sport és a képzőművészet, valamint a tudomány világában is szereplők lehettek.

(MTI, csalad.hu)

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Apáczai
2016. november 15. 16:58
A tehetség nem attól lesz, hogy annak mondjuk. A tehetség a velünk született kivételes adottságaink kibontakozása. Valami nagyon nagy baj van a közoktatásirányításban. Balog miniszter úr jobban tenné, ha visszatérne a kaptafához és hirdeti az igét, nem ragozza! A pedagógus társadalmat sikerült szembe fordítania a kormányzó pártokkal. Ideje lenne ennek a hozzáértés nélküli lelkesedéssel végzett vagdalkozásnak és pótcselekvésnek véget vetni.
Apáczai
2016. november 15. 16:55
Ha a középszerűt zseninek nevezzük, azzal csak a tehetségeket degradáljuk. Semmi egyéb nem történik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!