Nézőpont Intézet: Brüsszel megbukna egy valódi jogállamisági vizsgálaton

2023. február 15. 08:25

Jelentés készült az uniós intézmények jogállamisági helyzetéről.

2023. február 15. 08:25
null

„Brüsszel megbukna egy valódi jogállamisági vizsgálaton” – derül ki a Nézőpont Intézet elemzéséből, amelyet a jogi és politikai fejlemények figyelembevételével készített a jogállamiság helyzetéről az Európai Unió intézményeiben. Mint az Intézet oldalán olvasható összegfoglalóban olvasható:

a jog uralma helyett egyre inkább a jog figyelmen kívül hagyása és a joggal való visszaélés hatja át az EU működését.

Az elemzés főbb megállapításai a következők:

  1. Demokráciadeficit az Európai Parlamentben – a több évtizedes hagyomány ellenére is alacsony a részvétel az EP-választásokon.
  2. Az Európai Parlament szerződésellenesen bővítené hatáskörét – a testület demokratikus felhatalmazás nélkül igyekszik elérni, hogy egy föderális államéhoz hasonló törvényhozó parlamentté válhasson.
  3. Korrupció és hatalommal való visszaélés az Európai Parlamentben – az Európai Parlament történetének legnagyobb korrupciós botránya rámutatott a büntetlenség kultúrájára.
  4. Az Európai Bíróság elfogult az Európai Bizottság irányába –ez csökkenti a tagállamok jogorvoslati esélyeit.
  5. Az Európai Bizottság a Szerződések őre helyett elfogult politikai szereplő – Jean-Claude Juncker az Európai Unió ország- és pártpolitikától mentes jogalkalmazó szervét, a Bizottságot, „politikai bizottsággá” alakította.
  6. A jogállamiság-ellenőrző mechanizmusok sértik a jogbiztonság elvét –  jogállamiság elvének általános megfogalmazása lehetőséget nyit az önkényes értelmezésre.
  7. A nemzetek pluralizmusa helyett nemzetek fölötti univerzalizmus – az unió intézmények és vezetőik a nemzetállamok vezetőinek, intézményeinek és a nemzetállami népszavazások véleményét figyelmen kívül hagyják.
  8. Kettős mérce az egyenlőség elvének érvényesítése során – miközben az Európai Unió intézményei a szexuális kisebbségek mozgalmait felkarolták, a nyelvi és etnikai kisebbségek ügyével nem foglalkoznak.

Az EP-ben eluralkodott a büntetlenség kultúrája

A Nézőpont munkatársai arra hívják fel a figyelmet, hogy „az Európai Parlamentben eluralkodott a büntetlenség kultúrája, miközben szerződésellenesen bővítené hatáskörét a tagállamok rovására”. Az Európai Bizottság pedig már nem a Szerződések semleges őre, amióta a Juncker-Bizottság megteremtette a politikailag motivált eljárások és döntések kultúráját.

„Miközben az uniós intézmények és vezetőik a pluralizmus elkötelezett hívének mutatkoznak, kettős mércével mérik a tagállamokat és a különböző kisebbségi csoportokat, valamint

– olvasható az Intézet honlapján.

„A szerződéses jogkörök semmibevétele, az intézményes elfogultság, a kettős mérce, a korrupció, és a jogbiztonság hiánya mind aláássák a jogállamisági elveket az EU intézményrendszerében” – hangsúlyozzák az elemzésben.

A teljes elemzést ITT olvashatják.

Nyitókép: DIEGO RAVIER / HANS LUCAS / HANS LUCAS VIA AFP

Összesen 109 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KBA98
2023. február 15. 17:45
Ennek a csalónak már régen börtönben lenne a helye!
Massimiliano Prospero dArco
2023. február 15. 15:34
na mégis van fogalma a jogállamnak, bohóc "ki tudja milyen" központok (amennyi ilyen szemét van már)? a harmadik orbán kormány igazságügyminisztere, dr. trócsányi elég konkrétan meg tudta fogalmazni egyik könyvében. látszik a minőségromlás, mert a szellemi 0 varga jucika a miskolci jogi diplomájával már képtelen felfogni. manapság már ennyi is elég egy igazságügyi miniszterséghez, szégyen-gyalázat....
csulak
2023. február 15. 11:17
az EP es EB a vilag legkorruptabb intezmenye ! ahol korruptak "vizsgaljak" a korrupt haverjaikat ! az eredmeny elore boritekolhato !
ericco
2023. február 15. 10:53
Miert vegyek komolyan egy olyan intezetet, amelyiket mar nem is latni, annyira fent van Orban vegbeleben?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!